Moskiewskie atrakcje. Monaster Nowodziewiczy

To jedna z najciekawszych budowli, jakimi może się pochwalić Moskwa. Kto w czasie wycieczki po rosyjskiej stolicy chce ujrzeć miejsce ciekawe z punktu widzenia historii, ten koniecznie powinien odwiedzić Klasztor Nowodziewiczy. Jego charakterystyczna sylwetka już z oddali przyciąga uwagę turystów, intryguje również przeszłość tego wyjątkowego miejsca.

Dzieje tego klasztoru związane są z postacią Wasyla III. To on w 1524 roku ufundował tę budowlę, która szybko stała się jednym z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów w Rosji. Wiadomo, że w klasztornych murach często ukrywano przed światem dziewczęta pochodzące ze znanych i wpływowych rodów szlacheckich, wiadomo też, że tu kolejni władcy Rosji kierowali tych, których posądzali o niecne zamiary. Przykładowo Piotr Wielki, tuż po słynnym spisku pałacowym, do Klasztoru Nowodziewiczego wysłał swą siostrę Zofię.

Klasztor Nowodziewiczy o zmroku

Współczesny klasztor to miejsce bardzo ważne i dla miłośników historii, dla tych, którzy stawiają na piękną architekturę. To jeden z ciekawszych obiektów sakralnych, z jakimi może być kojarzona współczesna Moskwa. Kto w czasie wycieczki po tym mieście odwiedzi ów klasztor, ten będzie mógł zobaczyć m. in. wspaniały Sobór Smoleński ze wspaniałymi freskami z XVI wieku. Wspaniale prezentuje się tu również ikonostas, będący daremwięzionej tu Zofii. Kilkanaście budynków, które służyły mniszkom, do kolejna ciekawostka z którą można się spotkać w tym miejscu. Turystów może zachwycić też sąsiadujący z klasztorem cmentarz, a w szczególności – jego publiczna część. Można tam ujrzeć groby tak ważnych postaci, jak Nikita Chruszczow oraz Aleksander Czechow.

Klasztor Nowodziewiczy to jedno z ciekawszych miejsc, dzięki którym Moskwa staje się miastem tak chętnie odwiedzanym przez turystów. Warto zajrzeć tu w czasie wycieczki po rosyjskiej stolicy i odwiedzić te miejsca, z którymi wiąże się tak wiele ludzkich dramatów.

5.0
01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Made with love by adamiakowo wakacjowo