Wileński Ogród Botaniczny

Z jakimi atrakcjami większość z nas kojarzy Wilno? Stolica Litwy to przede wszystkim nekropolie z grobami wielkich Polaków oraz książęce rezydencje. To liczne zabytki sakralne, w gronie których pojawiają się i kościoły katolickie, i prawosławne cerkwie. Celem niejednej wycieczki jest też dzielnica żydowska, na terenie której czekają i ciekawe pamiątki po wileńskich Żydach, i ciekawe wystawy muzealne. Warto jednak pamiętać o tym, że Wilno to nie tylko perełki dawnej architektury.

To również wspaniałe parki i ogrody. Zielone oblicze miasta jest równie atrakcyjne, jak zabytkowe obiekty. Każdy może się o tym przekonać. Wystarczy wybrać się na spacer do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wileńskiego. Jest to jeden z najpiękniejszych ogrodów tego typu w naszym rejonie. Na jego terenie zgromadzono ponad 9 tysięcy gatunków roślin. Równie ciekawa jest historia ogrodu. Wiadomo przecież, że jego dzieje sięgają końca XVIII stulecia, dzięki czemu staje się on jeszcze bardziej intrygującym miejscem.

Dodatkową atrakcją są konne wycieczki, z których mogą skorzystać ci turyści, którym marzy się podziwianie niezwykłych roślin z nieco innej perspektywy. Większość turystów chce jednak spokojnie spacerować między pięknymi rododendronami oraz innymi roślinami. Przyciąga przecież i rosarium, i ciekawa kolekcja roślin bagiennych. Wielką ciekawostką są tez dawne kurhany, które zachowały się na terenie tej niezwykłej, zielonej ostoi. Wszystkie te czynniki sprawiają, że ogród botaniczny, którym może się pochwalić współczesne Wilno, jest jednym z najpiękniejszych ogrodów na całej Litwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Made with love by adamiakowo wakacjowo