Gotyckie zamki Warmii i Mazur

Przez Warmię oraz Mazury prowadzi kilka ciekawych tras turystycznych. Jedna z nich jest idealną propozycją dla tych wszystkich, dla których receptą na udane wycieczki są spotkania ze wspaniałymi zabytkami oraz miejscami, które przyciągają malowniczą okolica.

Szlak Zamków Gotyckich

Ci, którzy zdecydują się na wędrówkę Szlakiem Zamków Gotyckich, będą mogli z takich właśnie atrakcji skorzystać. Zamki krzyżackie to główne atrakcje, które można poznać na tej trasie. Które z nich są najważniejsze? Gdzie koniecznie trzeba się zatrzymać w czasie wycieczki tym odcinkiem Szlaku Zamków Gotyckich, który prowadzi przez tereny Warmii oraz Mazur? Oto i najważniejsze odcinki na tej trasie.

Choć piękne zamki stanowią na terasie takiej wycieczki wielką atrakcję, nie można przegapić miasta Fromborka i tutejszego zespołu zamkowo-katedralnego. Warto zwiedzić nie tylko zamek, ale i jego najbliższe otoczenie. Co ciekawe, dla wielu turystów znacznie ważniejszym zabytkiem okazuje się tu katedra z XIV wieku, niż sam zamek – teoretycznie najważniejszy cel wycieczki. Piękną budowlę o charakterze militarnym można zobaczyć w kolejnej, ważnej miejscowości na szlaku. To Lidzbark Warmiński, zaliczany do grona najlepiej zachowanych warowni krzyżackich w całej Polsce.

Co ciekawe – to nie jest zdjęcie z Mazur, ale leżało mi w kontekście

Kolejne perełki tego typu architektury można zobaczyć w Morągu, Nidzicy oraz w Olsztynie. Mniej znanym, za to równie ciekawym obiektem, mogą się pochwalić Barciany. Z dawnej gotyckiej budowli do dnia dzisiejszego zachowała się cylindryczna wieża, mury i piwnice, jednak dla miłośników historii nawet takie pozostałości mogą się okazać nie lada gratką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Made with love by adamiakowo wakacjowo