Ryki: co warto zobaczyć?

Ryki to ciekawa miejscowość, której miłośnicy historii bardzo chętnie poświęcają swój czas. Kto w czasie wycieczki po Małopolsce odwiedzi to miejsce, ten będzie mógł ujrzeć sporo ciekawych zabytków oraz nacieszyć się widokiem miejsc, które były świadkami ważnych wydarzeń historycznych. Co warto wiedzieć o Rykach? Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić uwagę?

Ryki mogą się pochwalić długą historią, a pierwsza wzmianka na temat tej miejscowości pochodzi z XV stulecia. Wiadomo, że w połowie XVIII wieku rolę miejscowego starosty pełnił Stanisław Poniatowski – ojciec ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. W XIX wieku w lokalnej gospodarce rolę bardzo ważną odgrywały tutejsze stawy hodowlane, dzięki którym Ryki zasłynęły karpiami. Dziś ważną rolę zaczyna tutaj odgrywać turystyka. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie takiej wycieczki?

Jednym z tych zabytków, których w trakcie wycieczki po Rykach nie można pominąć, jest kościół parafialny Najświętszego Zbawiciela, który powstał na początku XX wieku. Jest on zabytkiem chętnie odwiedzanym przez miłośników sztuki, a to za sprawą obrazu, który został umieszczony w ołtarzu głównym. To dzieło to „Chrystus na krzyżu w otoczeniu świętych polskich i królów na tle Wawelu”, które zostało wykonane przez Leona Wyczółkowskiego. W Rykach zachował się również murowany dwór z lat 60. XVIII wieku oraz park z XIX stulecia. Ciekawym punktem w programie historycznej wycieczki po Rykach może się też stać miejscowy cmentarz, na którym pochowano matkę Leona Wyczółkowskiego.

3.0
03
Made with love by adamiakowo wakacjowo